iyul xatirəsi

eldostt
Yenə hemişeki kimi sıradan karantinde bir gun kecirdik. Geceninin bir yarısı yatdıq. Səhəri yenə evvelki kimi ayıldıq amma bu seher dunyanı her yanına yayılan korona virus xeberiyle deyil. Azərbaycan ordusunun verdiyi 3 şəhid xeberiyle açdı Azərbaycan. Bütün sosyal medya her kes şəhidini paylaşmağa başladı. Tekce paylaşmağla bitirmidi hər şey. Bitecekmi şəhid anasının üreyindeki od,bitecekmi sehid yolu gozleyen sevgilinin qelbindeki yanğın,bitecekmidi ata gozleyen evladları qelbindeki yara. Bitneyecek daha neçe atalar evladlarini çiyinlerine alacaqdı. Daha nece genc ata hesreti çekecekdi. Bilmirem,ne edeceyimi onlara nece komek olacağimi bilmirem. Veten onun üçün canlarindan kecen şehidleri olduğunda var olur deyirler:
Nece mükemmel bir o qederde can yandiricidi bu söz. Canimizi yandiran nedi deseniz. Genc,igid,cesus bir esgerin,bir oğulun,bir atanın ölmesidi. Biz bu gunumuzu,rahat yasamaqimizi sengerde canlarini tehlukeye atan o qehramanlar sayesindedi. 3şəhid ardi gelecekmi,4yaralimiz da şəhidlik mertebesine qalxacaqmi. Sadece zaman gosterecek bunu. Butun gunu geceni yatmadan sadece bunu fikirlesirdim. Gecenin bir yarisina kimi oyaq qalmisdim bu sefer ise eylence ucun yox doyusden xeber almaq ucundu. Sehere az qalmis gozlerim menden biixtiyari yuxuya getmis ayildiğimda saat 00:09idi. Bu seheri ise daha boyuk bir sok xeberle acdiq. Bu gun ise 7esgerimiz şəhid olmusdu. 1i general-mayor rutbeli,1i palkovnik,4gizir ve 1maxeden ibaret 7i sehid. Dilde demek bele çetindi 7sehid. Azərbaycan xalqı 75ilden sonra ilk defe bir generalı sehid verdi. 1ci sehid general,Hezi Aslanov idi o 2defe Sovet İttifaqı Qehramı adına layiq gorulub. Bu Sovetler İtifaqında ilk idi. 2ci general şehidimiz Polad Heşimov idi. Polad Hesimov 4eded post tikdirem. Hele sağiken adına post olan,aprel doyuslerinde gosterdiyi şücayete gore Azərbaycan Respublikasının Prezdenti Cenab İlham Əliyev terefinden ev verilmiş amma Polad Heşimov hemin evi kimsesiz bir aileye vermişdi. Biz bele bir generalımızı sehid verdik. Polad Hesimov kimi bir generalın sehid duşmesi Azərbaycan xalqına bu döyusun ele-bele olmayacağını gosterirdi. Xalq generalının sehid duşmesini xeberini hezm ede bilmirdi. Azərbaycan xalqı 14iyul axsamindan baslayaraq Bakının merkez kucelerinde Ordumuza destek yuruşu başlatdilar,bu yurüş tekce bakida deyeil Azərbaycanın demek olarkı butun bolgelerinde edildi. Amma en izdihamli yurüş merkez Bakida kecdi Azərbaycan Polisidə xalqına qoşularaq yuruşde iştirak edirdiler. Xalqimiz birlik içerisinde toplasirdilar. Bu toplanis men gormesemde sekilerine baxdiqimiz 1994ci ilde Azadliq Meydanına toplanişı xatirladirdi. Zaman deyişə bilər amma bizim irademiz,duşüncemiz,xalqimiz deyişilmezdi. Meydanlara yiğişan insanlar “Şəhidler Ölmez Veten Bölünmez” “Azərbaycan Esgeri” “Qarabağ Azərbaycandır!” “Qarabağ Bizimdir” kimi şüarlar seslendirdiler. Bunlada bir daha her kese sübut etdik. Bu formali yuruşler tekce Azərbaycanda olmadi dunyanın bir cox ölkesinde heyata kecdi. ABŞ-da Ermenistan sefirliyinin qarşisinda azərbaycanlıların mitinqi heyata kecdi,İngilterenin paytaxti Londonda,İranın paytaxti Tebrizde Azərbaycana destek yurusleri edildi. Şehid deyilde R.T.Erdoğandan eşitdiyim amma bir turk şəhidinin yazdığı 4luk yadıma dusur.
Yine hangi duayı okudun anne,
Vurulduğum yerde güneş açdi.
Yinemi ağlıyorsun anne,
Cennetime yağmur yağdı.
Bir ana övladını itirdiyinde nece ağlamaz, amma o şəhid anasıdıkı oğlunun ucaldığı mertebeye yaraşan şəkilde bayrağını sinesine basıb “Vətən Sağ Olsun”deyer. Bunu etmek asand olmaz amma o,eder. İnsan olmayanda otağina çekilib göz yaşlarını sel eder. Bir nefer geldiyində göz yaşlarını silib merd dayanar şəhid anası. Bes ana bundan sonra oğlu seven yemeyi nece bişirecek,oğlu seven rengli bir şeye baxacaq,oglu seven etri bir daha kimdese gorende nece olacaq,oğluyla böyüdüyü,her terefinde oğlundan bir xatirə daşıyan evine nece sığacaqdı.
12 iyul 2020ci ilde Tovuzda Ermeni Silahli Qüvelerinin Atəşkesi pozmasiyla 13sehidimiz 10milyon yaralımız oldu. Azərbayacan Silahlı Qüvelleri Ermenistanın neçe postunu mehv etdi. Azərbaycan xalqının mohkem birliyi,şucayeti bir daha bizi yixa bilmeyeceklerini sübut etdi. Biz şehidimizle bu gun variq. 3rengli bayragimizin al rengi sehidlerimizin timsalıdır. Amma bu döyüş zamanı Ermeni texribatını dunyaya çatdirmaq üçün sosyal medyada butun dünyaya çatdirmaq üçün aksiyalar başladıldı. Amma bezi insanlar varki evində otura-otura bele telefonla xalqina,ordusuna,şehidene destek etmedi. Bele insanların sayi azda olsa bu bizim ucun cox üzücu bir hadisedi. Hemin insanlara sözle demeyimiz olmadi,bes etmedi. Onlara qarşı olan ifademi bir bendkik seirler demek isteyirem:
Şəhidini tanımayan,
Vətənim var demə.
Sən yaşayasan deyə,
Şəhidim ölmüş menim.
Bu doyüş yaddaşlarımıza mubariz xalqimizin ezemetiyle,qehramaliğiyla,iradesiyle iyul xatiresi kimi , hekk olundu.
12 iyul 2020 Tovuz Döyüşü
Eldost Mehdiyev.
(yazar:[yazar])[/yazar]